Ännu en natt med dålig sömn, vaknade 5 gånger så jag fick ingen hel sömn. Men imorgon är jag ledig, så då kan jag sova hela dagen 🙂 Frukosten blev två knäcke med mycket smör, ägg och majonnäs. Mätt och belåten. Nu jobb. Ha en härlig dag allesammans!
Posted from WordPress for Android
Annonser
Sep 28, 2011 @ 17:43:16
Mina knäckebröd med alldeles mjuk efter bara en liten stund =( Finns de nåt sett man man lösa de på, typ låta dom ligga framme?
Sep 28, 2011 @ 20:22:10
Hej Cicci!
Va trist att dem blev mjuka. 😦 Tror tyvärr att dem kan bli ännu mjukare om dem får stå framme. Kanske hann dem inte bli tillräckligt hårda i ugnen, svårt med recept ibland eftersom det kan skilja sig lite mellan ugnar hur dem gräddar. Sen är det viktigt att man brer ut ett tunt lager (men inte för tunt för då blir det för skört) så att det gräddas ordentligt och inte blir mjukt i mitten. Bara lite spekulationer från mig vad det kan berott på. Kanske nån annan läsare här har fler tips? Trist i alla fall att dem in blev bra. Bättre tur nästa gång! 🙂
Ha det bäst!
Sep 28, 2011 @ 21:05:55
Hur förvarar du bröden? Gjorde dem för första gången i går (eller ja, en variant i alla fall =) ) och nu är de i alla fall superfräscha, men blev ju många så de får ju gärna hålla ett tag!
Sep 28, 2011 @ 21:21:28
Hej Malin!
Jag förvarar dem i en GB Big Pack 2l glasslåda (inte jag som ätit upp innehållet :)). Det viktigaste är väl att man förvarar knäcket i en tätslutande burk. Kul att dina knäcke blev bra. 🙂
Ha det bäst!